Apple wyczyściła aplikacje w Chinach
News

Wraz z nowym rokiem Apple przeprowadza sylwestrowe czyszczenie aż 46 000 aplikacji. Sprawdź co zniknęło

Apple wyrzucił dziesiątki tysięcy produktów z chińskiej wersji swojego App Store ostatniego dnia roku, aby sprostać wymaganiom Pekinu. Większość z nich to gry nielicencjonowane.

Działacze na rzecz praw obywatelskich twierdzą, że firma musi być bardziej przejrzysta w kwestii tego, dlaczego niektóre z aplikacji zostało usuniętych przed terminem 31 grudnia 2020. Amerykańska firma technologiczna wcześniej powiedziała, że ​​podlega lokalnym przepisom, ale czasami kwestionuje zaplanowane usunięcia.

Apple w końcu nadrabia zaległości w przestrzeganiu przepisów, które są już egzekwowane w wielu chińskich sklepach z Androidem – powiedział BBC Craig Chapple, analityk z firmy badawczej Sensor Tower. Firma mogła odczuwać presję ze strony chińskich władz, które od lat w coraz większym stopniu egzekwują te zasady.

Apple wyczyściła aplikacje w Chinach

Według analizy firmy badawczej Qimai, Apple usunęło około 46 000 aplikacji ze swojego sklepu w sylwestra, z czego 85% stanowiły gry. Mówi się, że wśród mniej znanych tytułów znalazły się Assassin’s Creed Identity firmy Ubisoft i symulacja koszykówki NBA 2K20. Wszystko przez wprowadzenie przez Chiny cztery lata temu prawa mówiącego, że gry muszą mieć oficjalny numer licencji, aby mogły być sprzedawane w kraju. Zagranicznym firmom zakazano sprzedaży gier bezpośrednio konsumentom, więc musiały w tym celu współpracować z lokalnymi firmami. Choć nawet wtedy mogą być trudne do zdobycia.

Witryna chińskiej National Press and Publication Administration wskazuje, że w tym roku przyznała tylko 97 licencji na import gier wideo, z których część dotyczyła konsol do gier, a nie aplikacji. Firma Apple początkowo wskazywała, że ​​zrealizuje to do 31 lipca, ale później przedłużyła ten termin do 31 grudnia.

Firma konsultingowa App In China stwierdziła, że ​​wydawcy wcześniej wykorzystali lukę, zgodnie z którą producent iPhone’a zażądał numeru licencji programisty, ale go nie zweryfikował, co oznacza, że ​​każdy numer może zostać przesłany do jego systemu. Sensor Tower potwierdził, że Apple usunął już w tym roku co najmniej 94000 aplikacji ze swojego chińskiego sklepu. Miało to miejsce przed Bożym Narodzeniem.

Czyszczenie aplikacji Apple a Google

Nie ma to wpływu na Google, ponieważ urządzenia z Androidem sprzedawane w tym kraju nie korzystają ze Sklepu Play, a lokalne sklepy internetowe podjęły już własne kroki w celu zapewnienia zgodności. Oprócz gier chińscy cenzorzy prowadzą również kampanię przeciwko aplikacjom używanym do oszustw, pornografii, prostytucji, hazardu i przemocy, a także tych, które zawierają wrażliwe politycznie informacje lub inne treści uważane za nielegalne. Apple regularnie publikuje zestawienie liczby aplikacji, których usunięcia nakazano w kraju, ale nie podaje nazw aplikacji, których to dotyczy.

Liczba aplikacji, które Apple twierdzi, że co roku usuwa z Chin, nie pokrywa się ze znacznie dłuższą listą aplikacji, których brakuje w Chinach, ale są one powszechnie spotykane na innych rynkach – powiedziała Michelle Kuppersmith z kampanii na rzecz odpowiedzialności w zeszłym tygodniu. Ta niespójność pokazuje, że wiele aplikacji wrażliwych politycznie jest wycofywanych z China App Store. Jeśli Apple zdecyduje się złagodzić swój sprzeciw wobec cenzury, aby konkurować na chińskim rynku, powinno być przejrzyste w tej sprawie.

Firma ostatnio skomentowała sprawę 21 grudnia 2020.

Apple dokładnie analizuje te prośby, ilekroć je otrzymujemy, i często kwestionujemy je i nie zgadzamy się z nimi – zacytował Wall Street Journal. Chociaż ostateczne decyzje czasami są sprzeczne z naszymi życzeniami, uważamy, że nasi klienci są najlepiej obsługiwani, gdy pozostajemy w kraju, zapewniając im dostęp do produktów promujących wyrażanie siebie i zapewniających światowej klasy ochronę prywatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Send this to a friend