koronawirus
News

Straty branży turystycznej z powodu koronawirusa są szacowane na minimum 22 mld dol. Co będzie dalej?

Na razie nie wiemy, jak epidemia wpłynie na turystykę w Polsce. Dotychczas jest potwierdzony jeden przypadek koronawirusa w naszym kraju. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju ds. turystyki wyraźnie stwierdza, że sytuacja zależeć będzie od ilości zarażonych.

Według Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) dochody ze światowej turystyki spadną o 22 mld dol. Te dane podano na podstawie ilości wydatków na podróże turystyczne obywateli Chin.

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa, na świecie liczba chorych wynosi ponad 88 tys. osób. Z powodu wirusa zmarło ponad 3 tysiące ludzi. Główny Inspektorat Sanitarny odradza wyjazdy do dziewięciu krajów: Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Jeśli sytuacja nie ustabilizuje się przed okresem wakacyjnym, to zapewne wielu z nas zamiast wyjazdu za granicę wybierze krajowe kurorty. Minister Gut-Mostowy pytany o sytuację w branży w Polsce w ostatnich latach i tempo jej rozwoju pozostaje optymistą.

Turystyka rozwija się pod względem liczby turystów co roku średnio o 4–5 proc. Wydatki na turystykę krajową wzrosły aż 14 proc. rocznie. To jest bardzo duży wzrost środków przeznaczonych na turystykę przez Polaków– mówi agencji Newseria Biznes Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju ds. turystyki.

Dodatkowo według niego branża turystyczna w Polsce będzie wciąż stabilna i taki sam będzie jej rozwój. Tempo te utrzyma się przez następnych kilka lat. Warto podkreślić, że w naszym kraju działa dobrze system zabezpieczeń wyjazdów turystycznych. Ubiegłoroczne upadki biur podróży – Thomasa Cooka i należącego do niego Neckermanna – były zdanym testem.

Upadki zagranicznych biur podróży nie odbiły się mocno na polskich turystach, natomiast uświadomiły Polakom, jak dobry system zabezpieczeń wyjazdów turystycznych mamy w Polsce. Oczywiście to jest zasługa bardzo dobrej, konstruktywnej branży turystycznej, która potrafiła w odpowiednim momencie pokazać wszystkim osobom, które stwarzały podstawy legislacyjne do II filaru, że warto dopłacić dodatkowe 20 zł do każdej imprezy turystycznej w Polsce,  aby mieć 100-proc. pewność bezpiecznego powrotu z zagranicy – mówi Andrzej Gut-Mostowy.

Oczywiście tegoroczny sezon urlopowy może nieco różnić się od innych. Wielu z nas decyzję o kierunku wyjazdu podejmie pod wpływem chwili i sytuacji, która jest wciąż rozwijająca się. Cena będzie drugorzędna.

Zgodnie z projektem ustawy ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 przygotowanym przez rząd, w przypadku odwołania wycieczek turystycznych biura podróży otrzymają rekompensaty z wpłat na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend