News

Użytkowników dronów czekają nowe przepisy w całej Europie i Wielkiej Brytanii

W czwartek wejdą w życie nowe przepisy, które określą, jak piloci mogą obsługiwać drony. Harmonizują one przepisy we wszystkich państwach członkowskich UE, Norwegii i Islandii – a także zostaną odzwierciedlone w Wielkiej Brytanii. Wyjaśniają, gdzie można latać dronami, a także ułatwiają śledzenie właścicieli. Co się zmieni?

Nowe przepisy w całej Europie i Wielkiej Brytanii dla droniarzy

Usunięto rozróżnienie między używaniem komercyjnym a rekreacyjnym, co potencjalnie utorowało drogę do większej liczby zastosowań dronów. Do tej pory przepisy dotyczące dronów były zagmatwane i zróżnicowane w zależności od kraju. DJI, jeden z największych producentów dronów na świecie, z zadowoleniem przyjął zmiany.

Usprawnia różne procesy i umożliwia klientom podróżowanie z kraju do kraju bez martwienia się o różne zasady obowiązujące w różnych lokalizacjach zagranicznych – powiedział Christian Struwe, dyrektor ds. Polityki publicznej w firmie.

Zgodnie z przepisami nawet małe drony będą musiały zostać zarejestrowane w odpowiednim urzędzie lotniczym, którym np. w Wielkiej Brytanii jest Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Ma to na celu zapewnienie, że władze mogą wyśledzić, kto jest właścicielem drona, jeśli jest on używany w nieodpowiedzialny sposób lub leci w miejsce, z którego nie mogą korzystać.

Nowe kategorie dronów według prawa

Zgodnie z zasadami pojawią się trzy nowe typy kategorii dronów: wysoka, średnia i niska. Drony niskiego ryzyka lub kategorii otwartej nie będą wymagały żadnego zezwolenia, ale będą podlegać ścisłym ograniczeniom operacyjny. Drony średniego ryzyka lub drony określonej kategorii będą musiały uzyskać zezwolenie od krajowego organu lotniczego na podstawie oceny ryzyka. Drony wysokiego ryzyka lub kategorii certyfikowanej będą musiały przestrzegać przepisów lotniczych, co będzie miało zastosowanie do przyszłych lotów dronów z pasażerami

Kategoria niskiego ryzyka, która stanowi większość dronów hobbystów, będzie zarządzana za pomocą znaku CE, który jest procesem stosowanym w przypadku produktów sprzedawanych w Europie w celu zapewnienia, że ​​spełniają one normy dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Ale drony w tej kategorii będą miały również dodatkowe zasady dotyczące tego, gdzie można nimi latać:

  • A1 – nad ludźmi można latać dronami o masie poniżej 250 g (0,55 funta)
  • A2 – drony ważące więcej niż 250g, ale mniej niż 2kg muszą być latane co najmniej 50m (164ft) od ludzi
  • A3 – drony o wadze powyżej 2 kg należy odlecieć z dala od ludzi

Użytkownicy z Wielkiej Brytanii nadal muszą zdać oficjalny egzamin teoretyczny CAA i uzyskać identyfikator ulotki, aby móc latać dowolnym dronem o masie powyżej 250 g w odległości 150 m od ludzi.

Wskazówki dla droniarzy

Elliott Corke, dyrektor Global Drone Training, powiedział, że nowe zasady mogą dać ludziom wyobrażenie, że mogą rozpakować drona i po prostu nim latać.

Zachęcamy ludzi do przeczytania instrukcji i przećwiczenia w bezpiecznym miejscu – powiedział.

Drony były w tym roku popularnym prezentem bożonarodzeniowym, ale coraz częściej pojawia się również w firmach. Kryzys w Covid spowodował, że niektóre miejsca złagodziły przepisy zezwalające na korzystanie z dronów do latania zaopatrzeniem medycznym, niedawny test przeprowadzony z Kornwalii na wyspy Scilly. W międzyczasie brytyjska Royal Mail po raz pierwszy przetestowała dostawy dronów w grudniu, z zrzutem paczki do odległej latarni morskiej na wyspie Mull.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Send this to a friend