Alpha9II
FOTO News

Sony wprowadza aparat α9 II z dodatkowymi funkcjami łączności i ulepszeniami usprawniającymi pracę zawodowych fotoreporterów i fotografów sportu

Sony wprowadza nowość – aparat α9 II, który łączy niezrównaną szybkość modelu α9 z nowymi funkcjami oczekiwanymi przez zawodowych fotografów. To kolejny aparat Sony z renomowanej serii pełnoklatkowych korpusów α™ z wymiennymi obiektywami: α9 II (model ILCE-9M2). Zaprojektowano go specjalnie dla fotografów specjalizujących się w fotografii sportowej i reportażowej.

Nowy α9 II jest następcą imponującego modelu α9 i tak jak on wyróżnia się nieosiągalną wcześniej szybkością: zdjęciami seryjnymi w tempie do 20 kl./s[i] — bez znikającego obrazu[ii] i z automatyką śledzenia ostrości/ekspozycji — oraz wyliczaniem parametrów AF/AE 60 razy na sekundę[iii]. W najnowszym korpusie pojawiły się też rozwiązania i możliwości wprowadzone pod wpływem sugestii zawodowych fotografów. Znacząco ulepszono funkcje łączności, w tym przesyłania plików, dodano tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i zoptymalizowano algorytmy sterujące systemem AF. Przeprojektowano też konstrukcję, by zwiększyć trwałość i łatwość obsługi.

Alpha9II

— Opinie klientów mają dla Sony pierwszorzędne znaczenie i z uwagą ich słuchamy — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — α9 II jest owocem niezliczonych konsultacji, jakie od premiery korpusu α9 prowadziliśmy z fotoreporterami oraz fotografami agencyjnymi i sportowymi. Dodaliśmy funkcje łączności i współpracy z siecią, dzięki którym zawodowi fotografowie mogą pracować bez porównania sprawniej. Wprowadziliśmy też drobne zmiany w budowie, systemie obsługi i wydajności. Nowy korpus będzie więc bezkonkurencyjnym narzędziem dla fotoreportera, zwłaszcza w połączeniu z niezwykle uniwersalnym systemem obiektywów Sony z mocowaniem typu E, który obejmuje już 55 modeli, w tym teleobiektywy G Master™ 600 mm i 400 mm.

Nowa jakość łączności w zastosowaniach profesjonalnych

Korpus α9 II jest wyposażony w port sieci Ethernet 1000BASE-T do stabilnej transmisji danych z prędkością do 1 Gb/s. Obsługuje też szyfrowaną transmisję plików (FTPS) z użyciem protokołów SSL i TLS. Ulepszenia objęły też zdalne sterowanie aparatem (tethering) z programu komputerowego Remote Camera Tool: zmniejszono opóźnienie wyzwolenia migawki i podglądu obrazu na żywo.[iv] Nowy korpus pozwala na użycie stabilnego i szybkiego łącza sieci bezprzewodowej 5 GHz (IEEE 802.11ac)[v]. W przeciwieństwie do aparatu α9, obsługującego wyłącznie pasmo 2,4 GHz, nowy model jest zgodny ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac.

Aby umożliwić szybszą pracę agencjom informacyjnym, wprowadzono nową funkcję notatek dźwiękowych (Voice Memo), pozwalającą dodawać do zdjęć komentarz głosowy i odtwarzać go przy przeglądaniu obrazów. Dane głosowe można również załączyć do przesyłanych zdjęć, by przekazać fotoedytorom ważne informacje ułatwiające edycję. Fotograf pracujący w terenie może także korzystać z dodatku „Transfer & Tagging add-on” do aplikacji „Imaging Edge™”[vi]. Pozwala on przesłać notatki głosowe wraz ze zdjęciami do urządzenia mobilnego, a następnie automatycznie[vii] przeprowadzić konwersję nagranego głosu na tekst dodawany do obrazów JPEG w formie metadanych IPTC[viii]. W zależności od decyzji użytkownika, proces ten może przebiegać automatycznie albo ręcznie.

Połączenie bezprzewodowej transmisji głosu/obrazu, automatycznej konwersji głosu na tekst i funkcji automatycznego przesyłania obrazów z załączonymi notatkami dźwiękowymi na serwer FTP oznacza, że podczas fotografowania i przesyłania materiału w ogóle nie trzeba się zajmować obsługą smartfona. Aby przyspieszyć pracę, ustawienia protokołu FTP do użycia w aplikacji można przesłać do aparatu przez łącze Bluetooth®.

Najwyższy standard wydajności systemu AF i szybkości działania

Nowy korpus α9 II wyposażono w pełnoklatkowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ o rozdzielczości 24,2 megapiksela[ix] z własnym układem pamięci — taki sam jak w aparacie α9 — uzyskując identyczną, niezrównaną szybkość działania i znakomitą jakość obrazu. W trybie zdjęć seryjnych nowy model może fotografować z szybkością 20 kl./s, całkowicie bezgłośnie[x] i bez zaniku obrazu w wizjerze. W buforze aparatu mieści się do 361 obrazów JPEG[xi] lub do 239 obrazów RAW z kompresją[xii]. Pozwala to nieprzerwanie śledzić obiekt i akcję przy fotografowaniu z użyciem wizjera. Jeśli natomiast wskazane lub konieczne jest użycie migawki mechanicznej, aparat α9 II wykonuje zdjęcia w tempie do 10 kl./s, a więc około dwóch razy szybciej niż α9.

Aparat może stale wyznaczać parametry automatycznej ostrości i ekspozycji — nawet 60 razy na sekundę. Zoptymalizowane algorytmy AF znacząco zwiększają dokładność i efektywność automatycznego ustawiania ostrości. Umożliwia to dokładne uchwycenie bardzo chaotycznego ruchu, z jakim często mają do czynienia fotografowie sportu. Podczas imprez sportowych przyda się także nowo dodany tryb kompensacji migotania[xiii], w którym aparat automatycznie wykrywa obecność świetlówek lub innych źródeł sztucznego światła i odpowiednio koryguje parametry rejestracji, by zapewnić najlepszą jakość obrazu.

Zaawansowany, niezwykle szybki i dokładny system ustawiania ostrości Fast Hybrid AF nowego aparatu α9 II jest oparty na 693 polach AF z wykrywaniem fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej i pokrywających około 93% kadru, oraz 425 polach AF z wykrywaniem kontrastu. Ich połączenie pozwala dokładnie uchwycić wszystkie szybko poruszające się obiekty. O potencjale tego systemu świadczy bogactwo zaawansowanych funkcji: ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko człowieka (Real-time Eye AF) z możliwością wyboru lewego/prawego oka, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko zwierzęcia[xiv], ulepszone dzięki nowemu algorytmowi, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko podczas filmowania[xv], śledzenie w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking)[xvi], wybieranie koloru ramki ostrości czy dotykowe wybieranie pola ostrości przy korzystaniu z wizjera. Ciągłe śledzenie ostrości możliwe jest nawet podczas zdjęć seryjnych z przysłoną ustawioną na więcej niż F16[xvii]. Zwiększa to dokładność zdjęć wykonywanych przy dłuższych czasach migawki.

Udoskonalenia konstrukcyjne i użytkowe

Zmodernizowany procesor obrazu BIONZ X™ w pełni wykorzystuje dużą szybkość odczytu danych z przetwornika. Procesor ten współpracuje z układem o dużej skali integracji, zwiększającym szybkość i dokładność wyznaczania ustawień AF/AE, przetwarzania obrazu, wykrywania twarzy itp.
Ulepszona, odporna na pył i wilgoć konstrukcja[xviii] spełni potrzeby reporterów, którym przychodzi pracować w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Staranniej uszczelniono wszystkie połączenia między elementami korpusu, a także pokrywę komory akumulatora i gniazdo na nośniki danych.
Najnowszy algorytm przetwarzania obrazu osłabia zakłócenia przy średnich i dużych ustawieniach ISO, poprawiając rozdzielczość i jakość obrazu.
Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,5 stopnia[xix].
Poprawiony kształt uchwytu zapewnia wygodniejsze i pewniejsze trzymanie. Na aparacie można zainstalować uchwyt do zdjęć w układzie pionowym Sony VG-C4EM.
Zwiększono średnicę przycisku AF-ON i wzmocniono reakcję na jego naciśnięcie. Przeprojektowano wielofunkcyjny joystick, dodano przycisk blokujący pokrętło kompensacji ekspozycji oraz zmieniono kształt i położenie tylnego pokrętła.
Przeprojektowany mechanizm migawki tłumi nawet najmniejsze drgania, które mogłyby spowodować zamazanie obrazu. Zweryfikowana w testach wytrzymałość migawki przekracza 500 000 cykli roboczych[xx].
Złącze USB Type-C™ obsługuje standard USB 3.2 I generacji i umożliwia szybkie przesyłanie danych.
Dwa gniazda na karty pamięci, współpracujące z kartami SD typu UHS-I i UHS-II, pozwalają zwiększyć ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu.
Do stopki Multi Interface Shoe™ (MI) dodano cyfrowy interfejs audio. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie nowego mikrofonu kierunkowego ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR XLR-K3M w celu uzyskania czystszego, wyraźniejszego dźwięku.
Dostępność

Aparat α9 II trafi do sprzedaży w Europie w październiku 2019 r.

Pełne dane techniczne aparatu α9 II znajdują się pod adresem https://www.sony.pl/electronics/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami/ilce-9m2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Send this to a friend