w

Wkrótce zapłacisz VAT i tło od zakupów na chińskich platformach – Unia Europejska wprowadza nowy przepis.

VAT cło AliExpress

Większość polaków zna platformy zakupowe typu AliExpress, Gearbest czy Banggood. Nic dziwnego, gdyż ceny produktów tam oferowanych są zdecydowanie mniejsze niż na naszym rodzimym rynku. Jednak jak się okazuje, wkrótce mogą przestać być opłacalne. Unia Europejska wprowadza przepis wymuszający pobieranie od przesyłek VAT-u i cła.

Styczeń 2021 rok to data, w której w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać nowy przepis tzw. pakiet e-commerce. Jego celem jest uproszczenie procedury celnej dotyczącej wszystkich przesyłek zagranicznych do wartości 1 tysiąca euro. Takie informacje znalazły się na portalu Money.pl, która powołała się w swojej wypowiedzi na Gazetę Wyborczą.

W Polsce stawka VAT obecnie wynosi 23 procent, natomiast cło jest zależne od rodzaju importowanego towaru i może wynosić od kilku do kilkunastu procent.

Ilość paczek, jaką dostarczyła Poczta Polska w 2018 roku, sięgała liczby aż 14 mln. Wszystkie pochodziły z Chin. Większość z nich były zamawiane poprzez sklepy online. Był to skuteczny sposób na obejście opodatkowania, gdyż korespondencja listowna nie podlega weryfikacji celnej. Dodatkowo sprzedawcy, wysyłając taki list, oznaczają go jako prezent bądź próbkę, nie deklarując ich wartości. To sprawia, że ręce urzędników są związane.

Popularność chińskich platform wzrasta

Platformę AliExpress kojarzy 30 proc. Polaków, a 23 proc. przyznaje się do dokonywania na niej zakupów. Ta liczba to, aż prawie połowa wszystkich użytkowników internetu kupujących w sieci.

Co kupujemy na chińskich platformach?

Jeśli chodzi o zakupy, to decydujemy się przeważnie na zakupy drobiazgów. Są to między innymi: odzież, dodatki i akcesoria galanteryjne, perfumy i kosmetyki, książki, płyty i filmy. Jednak nie znaczy to, że nie kupujemy przedmiotów wielkogabarytowych, gdyż oprócz tego zdarzają się także m.in. meble i elektronika. Tu wartość jest zdecydowanie większa. Według Urzędu Skarbowego Państwo traci na tym sporo pieniędzy.

Dodatkowo mali przedsiębiorcy, którzy także korzystają z takich platform zakupowych, są zmuszeni do uiszczenia kompletu opłat. Tym samym oferowany przez nich produkt będzie posiadał wyższą cenę niż ten kupiony prosto z Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hoover H-KEEPHEAT 700

Gotuj kiedy możesz i jedz kiedy chcesz z piekarnikiem Hoover H-KEEPHEAT 700

pralki Samsung

Pralki Samsung najchętniej wybierane do polskich domów w 2019 r.